Lokalita

Lokalita

Kesselbauer je výnimočné miesto, kde sa história spája so súčasnosťou v extravagantnej kombinácii architektúry, tradície a moderného životného štýlu v srdci mesta.

Vydajte sa s nami na prehliadku mestom. Pripravili sme pre vás vyhliadkovú jazdu, ktorá vám v priebehu presne 100 minútovej prechádzky predstaví to naj z histórie, kultúry i umenia.

Začíname v minulosti a skončíme u vás doma...

Pe</a>káreň Alexandra Dubčeka

Pekáreň Alexandra Kesselbauera

Na prelome 19. a 20. storočia sa na terajšom Námestí 1. mája číslo 13 nachádzala pekáreň Alexandra Kesselbauera. Vtedy sa miesto nazývalo Heumarktplatz (Senný trh) a nachádzalo sa až za mestskými hradbami. Odpradávna totiž platilo, že pekári, ktorí pracovali s ohňom, nesmeli mať svoje pece vo vnútri mestského opevnenia. Pekára Kesselbauera preslávili nielen chlieb či tradičné bratislavské rožky, ale aj sucháre, ktoré od neho vo veľkom odoberalo aj vojsko. Dodával chlieb a pečivo aj do domácnosti arcikniežaťa Friedricha, ktorý so svojou rodinou obýval palác patriaci pôvodne kniežaťu Grassalkovichovi.

Kesselbauerov dom vznikol prestavbou staršieho objektu z konca 18. či začiatku 19. storočia, ku ktorému pristavali nový jednoposchodový priečelný trakt ozdobený nízkym štítom. Známy bratislavský staviteľ Alexander Feigler, navrhol na začiatku 20. storočia dekoráciu fasády Kesselbauerovho domu, ktorá sa dodnes zachovala a bude prenesená aj na novú stavbu. Strednú časť domu zdôraznil nízkym štítom, okná a portál orámoval štukovými ozdobami. To všetko dalo domu výzor malej palácovej stavby, hoci sa za ním nachádzala pekárenská fabrika.

Trasa - Pekáreň

Prezidentský palác a Prezidentská záhrada

Palác dal postaviť v roku 1760 gróf Anton Grassalkovich a až do prvej svetovej vojny bol prepychový palác vyhľadávaným miestom spoločenského života šľachty. Poslednými majiteľmi Grasalkovičovho paláca bol arciknieža Fridrich s manželkou Izabellou. A práve na ich stôl dodával chlieb a pečivo známy prešporský pekár Alexander Kesselbauer. Od roku 1996 je palác sídlom Kancelárie Prezidenta Slovenskej republiky. Deň otvorených dverí v Prezidentskom paláci sa koná každý rok 15. júna.

Súčasťou paláca je rozsiahla záhrada upravená vo francúzskom štýle. Palác je síce pre návštevníkov bežne zatvorený, park za ním je však voľne prístupný a poslúži vám ako pokojné útočisko pred ruchom veľkomesta.

 

Otváracie hodiny Prezidentskej záhrady:
október - marec: po-ne: 10:00 - 19:00 hod.
apríl - máj: po-ne: 10:00 - 20:00 hod.
jún - september: po-ne: 8:00 - 22:00 hod.

 

Trasa - Palác

Bratislavský hrad

Pôvodne sídlo panovníkov je dnes jedným z hlavných symbolov Bratislavy. Obdobie najväčšej slávy zažil Bratislavský hrad v čase, keď bola Bratislava korunovačným mestom Uhorska. Konali sa tu zasadnutia Uhorského snemu a v korunovačnej veži boli uložené korunovačné klenoty uhorských kráľov. V roku 1811 však hrad zachvátil veľký požiar a na takmer 150 rokov sa z neho stala iba zrúcanina. Chátral až do roku 1953, keby sa postupne začalo s jeho rekonštrukciou. Z jeho terás si môžete vychutnať neopakovateľné výhľady na mohutný tok Dunaja alebo ponad strechy historického centra mesta.

 

Otváracie hodiny:
apríl - október: ut-ne 10:00 – 18:00 hod.
november - marec: ut-ne 9:00 – 17:00 hod.

 

Trasa - Hrad

Dóm sv. Martina

Tesne pod hradným návrším sa nachádza najväčšia a najvýznamnejšia chrámová stavba Bratislavy – Dóm sv. Martina. V časoch bratislavských korunovácií bol korunovačným kostolom uhorských kráľov. História bratislavských korunovácií trvala takmer 300 rokov, z nich najvýznamnejšia sa uskutočnila 25. júna 1741, kedy bola v Dóme sv. Martina korunovaná nová Uhorská kráľovná Mária Terézia.

Na oltári chrámu dominuje Donnerovo monumentálne súsošie patróna kostola sv. Martina. Nádherné sochárske dielo zhotovené okolo roku 1744 z olova predstavuje rímskeho vojaka, ktorý šabľou pretína svoj plášť, aby jeho polovicu daroval žobrákovi trpiacemu zimou.

 

Otváracie hodiny:
Apríl - október: po-ne: 9:00 - 11:30 / 13:00 - 18.00 hod.
Od 12. novembra do 31. marca sa katedrála uzatvára rovnako o 18.00 hod.
V zimných mesiacoch je klenotnica uzavretá (prístupná je iba loď chrámu).

 

Trasa - Dóm sv. Mar</a>tina

FACH: 4 remeslá, 4 prevádzky
Všetky chute vedú do Fachu

FACH je unikátny koncept štyroch výnimočných gastronomických prevádzok pod jednou strechou v Mozartovom dome na Ventúrskej ulici v Bratislave. Bez ohľadu na to, či máte veľký hlad alebo len chuť na snack, či sa potrebujete dobiť kávou, dopriať svojmu telu čerstvú ovocnú alebo zeleninovú šťavu alebo túžite vypnúť pri pohári vína či osláviť deň lahodným kokteilom – zastavte sa vo Fachu. Priestory Mozartovho domu, v ktorom sa jednotlivé prevádzky nachádzajú, sú citlivo zrekonštruované, s dôrazom na poctivosť a surovosť materiálov, čo ešte umocňuje zážitok z návštevy.

 

Otváracie hodiny:
Bread & Coffee: po-st 9:30 – 20:00, št-so 9:30 – 22:00, ne 9:30 – 20:00 hod.
Juice Shop: po-pia 9:30 – 18:00 hod.
Bar: st 18:00 – 02:00, št-so 18:00 – 04:00 hod.
Reštaurácia: št-so 18:00 hod. do polnoci.
Návšteva reštaurácie formou rezervácie na restaurant-ZVNC-fachbratislava.sk.

 

Trasa - Fach

Michalská brána

Michalská brána vás akoby šibnutím čarovného prútika prenesie do čias, keď bola Bratislava hlavným mestom Uhorska. Je jediná dodnes zachovaná brána z pôvodných štyroch v bratislavskom mestskom opevnení. Vežu postavili koncom 14. storočia a v priebehu histórie viackrát nadstavovali.

Dnešnú barokovú podobu dostala počas rekonštrukcie v polovici osemnásteho storočia spolu so sochou svätého Michala, vyhotovenou bratislavským majstrom Petrom Ellnerom. Z balkóna sa ponúka panoramatický výhľad na hradný vrch, strechy a veže mesta ako aj na vilovú štvrť v kopcoch. Na dlažbe pod klenbou brány vás určite zaujme kruh, nazývaný „nultý kilometer“ so smerovníkmi na rôzne svetové metropoly. Za bránou na vás dýchne autentická atmosféra historického jadra mesta s množstvom úzkych uličiek, útulných kaviarní či originálnych obchodíkov.

 

Otváracie hodiny:
Ut-pia 10.00 – 17.00 hod, so-ne 11.00 – 18.00 hod.

 

Trasa - Michalská b</a>rána

Hviezdoslavovo námestie
a Slovenské národné divadlo

Pri potulkách centrom mesta určite nemôžete vynechať Hviezdoslavovo námestie, ktoré má charakter mestského korza a počas celého roka sa tu koná množstvo kultúrnych a spoločenských akcií pre verejnosť.

Z východnej strany ohraničuje námestie jedna z najkrajších bratislavských stavieb – historická budova Slovenského národného divadla. Je jednou z mnohých divadelných stavieb úspešnej dvojice viedenských architektov Ferdinanda Fellnera a Hermanna Helmera. Počas divadelnej sezóny sa tu pravidelne hrajú predstavenia činohry a opery.

Dnešná budova divadla je postavená v eklektickom štýle a otvorili ju v roku 1886. Zaujímavosťou je, že staviteľmi divadla boli Ignác a Alexander Feiglerovci, kamenárske práce vykonal František Feigler. Ak si spomínate na príbeh pekárstva Kesselbauer, meno Alexandra Feiglera sa spomína i tam: on bol ten, kto dal budove na Námestí 1. mája jej výnimočnú podobu.

Hviezdoslavovo námestie a Slovenské národné divadlo
Trasa - Hviezdoslavovo námestie a Slovenské národné divadlo

EUROVEA

Od Hviezdoslavovho námestia je to skutočne iba na skok na nábrežie Dunaja, ktoré je mimoriadne obľúbeným miestom na prechádzky, šport a relax všetkých Bratislavčanov. Nábrežná promenáda sa na jednu stranu tiahne popod hradný vrch až po River Park, na druhú stranu až k obľúbenému nákupnému centru Eurovea, kde si prídu na svoje všetci milovníci módy a nakupovania. Pod jednou strechou tu nájdete viac ako 200 svetových značiek, ale aj množstvo kaviarní či reštaurácií, v ktorých si vychutnáte ľahký obed či romantickú večeru s výhľadom na Dunaj.

 

Otváracie hodiny:
Po-ne 10:00 – 21:00 hod.

 

Trasa - EUROVEA

Modrý kostolík

Iba šesť minút chôdze od nákupného centra, v nenápadnej časti medzi panelovými domami, môžete nájsť najatraktívnejšiu bratislavskú secesnú budovu, ktorá je jedným z najobľúbenejších a najznámejších „fotopointov“ Bratislavy. Oficiálne známa ako Kostol svätej Alžbety Uhorskej, no bežne sa označuje jednoducho ako Modrý kostolík.

Kostol bol postavený na začiatku dvadsiateho storočia podľa návrhu budapeštianskeho architekta Ödöna Lechnera. Interiér aj exteriér kostola sú vymaľované odtieňmi bledomodrej farby a vyzdobené modrou majolikou. Dokonca aj strešná krytina má modrú glazúru. Modrý kostolík je bezpochyby jednou z najkrajších a najfotogenickejších bratislavských kultúrnych pamiatok.

 

Otváracie hodiny:
Interiér kostola môžete obdivovať v čase oficiálneho otvorenia:
Po - so: 07:00 - 07:30 / 17:30 - 19:00 hod.
Ne: 07:30 - 12:00 / 17:30 - 19:00

 

Trasa - Modrý kostol</a>ík

Stará tržnica

Stará tržnica v Bratislave je významnou technickou pamiatkou. Funkciu mestskej tržnice plnila od otvorenia v roku 1910 viac ako 50 rokov. Neskôr slúžila na iné účely. Dnes je tržnica opäť zrekonštruovaná do svojej pôvodnej architektonickej podoby a stala sa skutočným mestským centrom a obľúbeným miestom stretávania sa mnohých staromešťanov. Každú sobotu tu nájdete farmárske trhy spolu s festivalom pouličného jedla, ale organizuje sa tu aj množstvo ďalších kultúrnych či charitatívnych akcií, dizajn marketov či podujatí pre deti.

Informácie o aktuálnych podujatiach nájdete na stránke
www.staratrznica.sk/events

Trasa - Stará tržni</a>ca

Budova Slovenského rozhlasu

Budova Slovenského rozhlasu je dielo, ktorého architektonické riešenie, ako aj konštrukčná a technologická výnimočnosť presahujú hranice lokálnej produkcie. Má tvar obrátenej pyramídy a obsahuje veľkorysé vnútorné priestory, vynikajúcu koncertnú sieň a dobre vybavené nahrávacie štúdiá. Do koncertných sál Slovenského rozhlasu sa môžete vybrať na koncert vážnej hudby, ale aj na vystúpenia populárnych spevákov či alternatívnych skupín.

Náš tip:
Cestou si určite pozrite Bratislavskú synagógu na Heydukovej ulici, ktorá je jedinou zachovanou synagógou v Bratislave. Počas prehliadky múzea si môžete prezrieť aj jej obnovený interiér. Ďalšou zaujímavou zastávkou pre milovníkov dizajnu určite bude Galéria dizajnu a Slovenské múzeum dizajnu. Obe sa nachádzajú na Kollárovom námestí.

Tr</a>asa - Budova Slovenského rozhlasu

Rezidencia Kesselbauer
Vitajte doma

Za 100 minút sme spolu prešli naprieč storočiami cez historické centrum mesta a ponúkli sme vám tie najznámejšie historické, kultúrne, nákupné a gastronomické atrakcie, ktoré vás čakajú doslova na skok od vášho nového bývania. Vďaka exkluzívnej polohe vášho nového domova si môžete užívať život v centre mesta, bohatý na udalosti a zážitky, každý deň!

Vizualizácie a uvedené údaje majú informatívny charakter. Právo na zmeny vyhradené.